424 Brevpressar Murano Italien 1900-tal (4 st)
Fyra brevpressar / pappersvikter, samtliga tillverkade med inneslutna millefiori-stavar, en vikt facetterad. Två etikettmärkta: Murano Troligt ursprung på samtliga: Murano, Italien Diameter: 7-9 cm / 2,4 - 3,5 tum
Konditionsrapport: Mikronagg på den facetterade vikten, mindre ytliga repor på samtliga. inga övriga anmärkningar
Paperweights Murano Italy 20th century (4 pcs) Four letterpresses / paperweights, made with enclosed millefiori rods, one weight faceted. Two labeled: Murano Probable origin of all: Murano, Italy Diameter: 7-9 cm / 2,4 - 3,5 inches Condition report: Micro chip on the faceted weight, less superficial report on all. no other remarks
Estimate | 1,000 - 1,200 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |