334 Gert Nyström Taklampa "Festival" Orrefors/Fagerhult 1900-talets andra hälft
Gert Nyström: 1913-2000
Cylinderformad stomme i aluminium med sex stycken ljuskällor
Behängd med fyrtio formgjutna, balusterformade glaskupor
Fungerar vid test
Höjd: ca 50 cm
Diameter: ca 44 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, repor och märken, mindre nagg förekommer, inga övriga anmärkningar
Gert Nyström Ceiling lamp "Festival" Orrefors/Fagerhult, second half of the 20th century
Gert Nyström: 1913-2000
Cylindrical frame in aluminum with six light sources
Adorned with forty cast, baluster-shaped glass domes
Works when tested
Height: approx. 50 cm
Diameter: approx. 44 cm
Condition report: Use- and age-based wear, scratches and marks, minor nicks present, no other remarks
Estimate | 12,000 - 15,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |