312 Hans-Agne Jakobsson Taklampa "Frants" modell T-603 1960-tal
Hans-Agne Jakobsson: 1919-2009
Taklampa med stomme i mässing
Rosa fransar fästa i fem mässingringar på olika nivåer
Etikettmärkt: Hans Agne Jakobsson
Modellen T-603 från serien "Frants" tillverkades mellan 1966-1968 av Markaryd
Höjd: ca 45 cm
Diameter: ca 40 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, mindre täckande repor, inga övriga anmärkningar
Hans-Agne Jakobsson Ceiling lamp "Frants" model T-603 1960s
Ceiling lamp with brass frame
Pink lashes attached to five brass rings at different levels
Labeled: Hans Agne Jakobsson
The model T-603 from the "Frants" series was manufactured between 1966-1968 by Markaryd
Height: approx. 45 cm
Diameter: approx. 40 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, minor covering scratches, no other remarks
Estimate | 3,000 - 4,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |