259 Ingemar Callenberg 1926-1973 Bildväv "Kråkmorgon, höstträd" Gammelstads Handväveri 1900-tal
Väggbonad / vävnad med motiv av träd i höstgryning, detalj ur "Kråkmorgon, höstträd"
Vävd av: Astrid Erkki
Signerad: I Callenberg
Mått: 147X121 cm
Ingemar Callenberg 1926-1973 Tapestry "Crow morning, autumn tree" Gammelstads Handväveri 20th century
Wall tapestry / fabric with motif of trees in autumn dawn, detail from "Crow morning, autumn trees"
Woven by: Astrid Erkki
Signed: In Callenberg
Dimensions: 147X121 cm
Condition report: No remarks
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |