71 Bertil Vallien Skulptur Unik Kosta Boda 1900-tal
Glaskonstnär född: 1938.
"Map". Skulptur tillverkad av sandgjutet glas med polykrom ingjuten dekor föreställande nycklar, röd tråd och ett Y.
Signerad: Kosta Boda 8BVAUN 959049 Unique B Vallien
Höjd: 53 cm.
Längd: 48 cm.
Bredd: 20 cm.
Mått inklusive ställning av stål:
Konditionsrapport: Avslag på skulpturens nedre bakre högra hörn. Inga övriga anmärkningar.
Bertil Vallien Sculpture Unique Kosta Boda 20th-Century
Glass artist born: 1938.
"Map". Sculpture made of sand cast glass with polychrome inlaid decoration representing keys, red thread and a Y.
Signed: Kosta Boda 8BVAUN 959049 Unique B Vallien
Height: 50 cm.
Length: 48 cm.
Width: 20 cm.
Dimensions including steel frame:
Condition Report: Denial on lower rear right corner of sculpture. No other remarks.
Estimate | 30,000 - 40,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |