535 Bälte & knivar Sameslöjd 1900-tal (3 delar)
Sameslöjdsbälte i renskinn, dekorerat med nitar i olika färger
Halvhornskniv i björk och horn med slida i läder
Huggare i björk mässing
Längd bälte: 122 cm
Total längd huggare: 31 cm
Total längd halvhornskniv: 16,5 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, ställvis slitage läderslidorna, räken, repor och torrsprickor, inga övriga anmärkningar
Belt & knives Sami craft 20th century (3 parts)
Sami crafts belt in reindeer skin, decorated with rivets in different colors
Half horn knife in birch and horn with leather sheath
Carver in birch brass
Belt length: 122 cm
Total length of chopper: 31 cm
Total length half horn knife: 16.5 cm
Condition report: Use- and age-based wear, occasional wear to the leather sheaths, scratches, scratches and dry cracks, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |