295 Folkdräkt "Västerbottensdräkt" 1900-tal
Västerbottensdräkt, 1900-tal
Damstorlek: 38-40
Bestående av:
- 1 st. Svart kjol (ull)
- 1 st. Blå väst
- 1 st. Hätta
- 2 st. Sjalar (vintersjal)
- 1 st. Förkläde
- 1 st. Linneblus
- 1 st. SIlverbrosch
Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Traditional costume "Västerbotten dress" 20th century
Västerbotten costume, 20th century
Women's size: 38-40
Consisting of:
- 1 pc. Black skirt (wool)
- 1 pc. Blue vest
- 1 pc. Bonnet
- 2 pcs. Shawls (Winter Shawl)
- 1 pc. Apron
- 1 pc. Linen blouse
- 1 pc. Silver brooch
Condition report: Less insignificant use wear, no other remarks
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |