659 Halsband Filigran & Rubin Jugend 18K Guld 1900-tal
Halsband / länk tillverkad av 18K Guld besatt med en slipad rubin.
Riktig dekor i filigran.
Stämplad: 750
Troligtvis tillverkad under 1900-talets början / sekelskifte.
Längd länk: 54 cm
Höjd rubin c.a: 27 mm
Vikt: 24,55 gram
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, Inga övriga anmärkningar.
Necklace Filigree & Ruby Art Nouveau 18K Gold from the 20th century
Necklace / link made of 18K Gold studded with a cut ruby.
Rich decoration in filigree.
Stamped: 750
Probably made during the beginning of the 20th century / turn of the century.
Link length: 54 cm
Height ruby approx: 27 mm
Weight: 24.55 grams
Condition report: Minor use wear, No other remarks.
Estimate | 15,000 - 20,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |