448 Kanna Majolika sent 1800-tal
Kanna tillverkad i porslin med förgylld dekor samt motiv av bonde och pigor
Otydlig/nednött stämpel, troligtvis fransk
Höjd: 21 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, färgbortfall och glasyrsprickor, inga övriga anmärkningar
Pitcher Majolica late 19th century
Pitcher made in porcelain with gilded decoration and motifs of farmers and maids
Indistinct/worn stamp, probably French
Height: 21 cm
Condition report: Age-based wear, marks and scratches, paint loss and glaze cracks, no other remarks
Estimate | 800 - 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |