547 Lars Ivan Lampa Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Pajala.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 23 cm
Längd kniv: 20,5 cm
Konditionsrapport: Större materialbortfall & bruksslitage, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Lars Ivan Lampa Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Pajala.
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 23 cm
Knife length: 20.5 cm
Condition report: Major loss of material & use wear, Age-based wear, No other remarks.
Estimate | 1,000 - 1,200 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |