545 Lars Olof Parfa Kåsa Sameslöjd 1900-tal
Gällivare.
Tillverkad av björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad.
Längd: 20,5 cm
Lars Olof Parfa Cup / Guksi Sami craft from the 20th century
Gällivare.
Made of birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed.
Length: 20.5 cm
Condition report: No remarks
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |