509 Lisa Larson Figuriner "All världens barn" Gustavsberg 1900-tal (2 st)
Lisa Larson: 1931-2024
Figurerna Eskimå och Samepojke ur serien "All världens barn" tillverkad av chamotterat stengods
Stämplade i godset: Gustavsberg, Lisa L
Höjd: 12-14 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, inga noterbara nagg, inga övriga anmärkningar
Lisa Larson Figurines "All the world's children" Gustavsberg 20th century (2 pcs)
Lisa Larson: 1931-2024
The figures Eskimo and Sami boy from the series "All world's children" made of chamotte stoneware
Stamped in the estate: Gustavsberg, Lisa L
Height: 12-14 cm
Condition report: Minor age-based wear, no noticeable nicks, no other remarks
Estimate | 1,000 - 1,200 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |