557 Nils Nilsson Skum Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Tillverkad av läder och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: NNs
(Ej att förväxla med konstnären & slöjdaren Nils Nilsson Skum 1872-1951)
Längd inklusive slida: 21,5 cm
Längd kniv: 20 cm
Konditionsrapport: Sprickor i lädret, Inga övriga anmärkningar.
Nils Nilsson Skum Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Made of leather and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: NNs
(Not to be confused with the artist & craftsman Nils Nilsson Skum 1872-1951)
Length including sheath: 21,5 cm
Knife length: 20 cm
Condition report: Cracks in the leather, No other remarks.
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |