537 Nils Nilsson Skum Storkniv / Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: NNs
Ej att förväxla med konstnären & slöjdaren Nils Nilsson Skum 1872-1951.
Längd inklusive slida: 36 cm
Längd kniv: 32 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Nils Nilsson Skum Large knife / Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: NNs
Not to be confused with the artist & craftsman Nils Nilsson Skum 1872-1951.
Length including sheath: 36 cm
Knife length: 32 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Estimate | 2,500 - 3,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |