645 Silverbestick "Finnmyrten" & Västerbottenskedar 1970-tal (43 st)

3871a_8dc768c3a9fed94_med.jpeg
  • 3871a_8dc768c3a9fed94_sm.jpeg
  • 3871b_8dc768c3bb4b90f_sm.jpeg
  • 3871c_8dc768c3cdfcb3a_sm.jpeg

Bestick i silver med olika datumstämplar

Teskedar "Västerbotten" från Flavia, K. G Tjernström Skellefteå

Stämplade: COP & ALTON

Samlingen består av

  • 12 st. Knivar Finnmyrten
  • 12 st. Gafflar Finnmyrten
  • 12 st. Matskedar Finnmyrten
  • 1 st. Tårtspade Finnmyrten
  • 6 st. Västerbottensskedar

Vikt knivar: 1018 gram

Total vikt: 2062 gram

Konditionsrapport: Mindre obetyldigt slitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar

Silver cutlery "Finnmyrten" & Västerbotten spoons 1970s (43 pcs)

Cutlery in silver with various date stamps

Teaspoons "Västerbotten" from Flavia, K. G Tjernström Skellefteå

Stamped: COP & ALTON

The collection consists of

  • 12 pcs. Knives Finnmyrten
  • 12 pcs. Forks Finnmyrten
  • 12 pcs. Tablespoons Finnmyrten
  • 1 pc. Cake shovel Finnmyrten
  • 6 pcs. Västerbotten spoons

Weight knives: 1018 grams

Total weight: 2062 grams

Condition report: Minor irregular wear, minor scratches, no other remarks

    Estimate8,000 - 9,000 SEK
    Buyers Premium (inc. VAT)25%
    Hammer Fee (inc. VAT)80 SEK