283 Sminkbord Moln-bäddar Skattkärr 1900-tal
Sminkbord i gustaviansk stil med avsmalnade kannelerade ben och förgylld dekor
Två stycken utdragbara lådor, uppfällbar spegel i bordsskiva
Etikettmärkt: Moln-bäddar
Höjd: 68,5 cm
Bredd: 100 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken, repor och mindre stötskador, inga övriga anmärkningar
Dressing table Moln-bäddar Skattkärr 20th century
Dressing table in Gustavian style with tapered fluted legs and gilt decoration
Two pull-out drawers, fold-up mirror in table top
Labeled: Cloud beds
Height: 68,5 cm
Width: 100 cm
Condition report: Use- and age-based wear, marks, scratches and minor impact damage, no other remarks
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |