289 Toalettbord & pall 1950-tal
Sminkbord i mahogny invändigt klädd med björkfanér
Rund spegel monterad i sarg med rottingram och beslag i mässing
Tillhörande pall med sits i flätad rotting
Spegelglas etikettmärkt
Mått bord
- Höjd: 77,5 cm
- Bredd: 107 cm
- Djup: 41 cm
Mått pall
- Höjd: 48 cm
- Bredd: 60 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, märken och repor i fanér, mindre skador i rotting på pall, nyckel saknas, inga övriga anmärkningar
Dressing table & stool 1950s
Dressing table in mahogany internally covered with birch veneer
Round mirror mounted in frame with rattan frame and brass fittings
Accompanying stool with seat in braided rattan
Mirror glass labeled
Table dimensions
- Height: 77,5 cm
- Width: 107 cm
- Depth 41 cm
Pallet dimensions
- Height: 48 cm
- Width: 60 cm
Condition report: Use- and age-based wear, marks and scratches in veneer, minor damage in rattan on pallet, key missing, no other remarks
Estimate | 4,000 - 5,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |