392 Edvin Öhrström "Flickan och Duvan" Vas Orrefors 1977
Edvin Öhrström 1906-1994.
Arielvas med dekor i blått föreställande ett flickansikte och en duva. Arielteknik.
Märkt med etikett.
Signerad: Orrefors Ariel nr. 207-E7 Edvin Öhrström
Höjd: 19 cm
Konditionsrapport: Mindre obetydliga repor, Inga övriga anmärkningar.
Edvin Öhrström Vase Ariel "Girl & Dove" 1977
Edvin Öhrström 1906-1994
Ariel vase with decor in blue representing a girl's face and a dove, Ariel technique.
Marked with label.
Signed: Orrefors Ariel nr. 207-E7 Edvin Öhrström
Height: 19 cm
Condition report: Minor insignificant scratches, No other remarks.
Estimate | 10,000 - 12,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |