337 Golvlampa Jugend 1900-talets början
Golvlampa tillverkad i koppar med två ljuskällor, skärm i gräddvit mocka
Tvinnat ben på rund fot med hamrad yta samt dekor av ugga på gren
Bottenplatta i trä
Höjd: 167 cm
Diameter skärm: 69 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, fungerar vid test, ej orginalskärm, renoverad, inga övriga anmärkningar
Jugend floor lamp early 20th century
Floor lamp made of copper with two light sources, shade in cream suede
Twisted leg on round foot with hammered surface and owl decoration on branch
Wooden bottom plate
Height: 167 cm
Screen diameter: 69 cm
Condition report: Minor age-based wear, works when tested, not original screen, refurbished, no other remarks
Estimate | 3,000 - 4,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |