415 Kinesiskt porslin 1800/1900-tal (4 delar)
Uppsättning kinesiskt porslin med handmålad dekor
Samlingen består av:
- Risskål, höjd: 5,5 cm
- Skålfat, höjd: 3,5 cm
- Kanna med lock, höjd: 10,5 cm
- Bojan, höjd: 8,5 cm
Konditaionsrapport: Åldersbaserat slitage, repor och mindre märken, inga övriga anmärkningar
Chinese porcelain 19th/20th century (4 parts)
Set of Chinese porcelain with hand painted decoration
The collection consists of:
- Rice bowl, height: 5.5 cm
- Dish, height: 3.5 cm
- Jug with lid, height: 10.5 cm
- Buoy, height: 8.5 cm
Condition report: Age-based wear, scratches and minor marks, no other remarks
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |