417 Kniv Japan Ben 1900-tal
Japansk kniv tillverkad av snidat ben föreställande en Koi-Karp med motiv föreställande japanska krigare.
Troligtvis tillverkad under 1900-talets första hälft.
Total längd: 29,5 cm
Längd kniv: 22,5 cm
Konditionsrapport: Sprickor, Materialbortfall, Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Knife Japan Bone from the 20th century
Japanese knife made of carved bone representing a Koi Carp with motifs representing Japanese warriors.
Probably manufactured in the first half of the 20th century.
Total length: 29.5 cm
Knife length: 22.5 cm
Condition report: Cracks, Loss of material, Marks & age-based wear, No other remarks.
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |