238 Orientalisk matta Täbris 246X150 Iran 1900-tal
Handknuten matta "Tabriz" med lugg i ull och varp i bomull
Centrerad medaljong och arabesker mot röd botten
Mått: 246 x 150 cm
konditionsrapport: Mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Oriental rug Täbris 246X150 Iran 20th century
Hand-knotted rug "Tabriz" with pile in wool and warp in cotton
Centered medallion and arabesques against red ground
Dimensions: 246 x 150 cm
Condition report: Minor wear and tear, no other remarks
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |