360 Tore Ahlsén 1906-1991 Taklampa 1900-tal
"Pia-lampa" är en klassisk pendellampa, tillverkad av silvertråd med nio ljuskällor.
Formgivningsår omkring 1940.
Saknar tyg. Ej funktionstestad.
Mått: ca 90 x 90 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, bruksslitage, inga övriga anmärkningar.
Tore Ahlsén 1906-1991 Ceiling lamp 20th century
"Pia lamp" is a classic pendant lamp, made of silver wire with nine light sources.
Design year around 1940.
No fabric. Not functionally tested.
Dimensions: approx. 90 x 90 cm
Condition report: Age-based wear, use wear, no other remarks.
Estimate | 4,000 - 5,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |