284 Pietro Santi Bartoli "Colonna Traiana" Giovanni Giacomo de Rossi Rom 1600/1700-tal

1605a_8dc314e50c5689d_med.jpeg
  • 1605a_8dc314e50c5689d_sm.jpeg
  • 1605b_8dc314e50f80e8d_sm.jpeg
  • 1605c_8dc314e512f366c_sm.jpeg
  • 1605d_8dc314e515d8e56_sm.jpeg
  • 1605e_8dc314e519af488_sm.jpeg
  • 1605f_8dc314e51cef6fd_sm.jpeg
  • 1605g_8dc314e5209f6b9_sm.jpeg
  • 1605h_8dc314e525d6ac8_sm.jpeg
  • 1605i_8dc314e5292e6a7_sm.jpeg

Bok med illustrationer av kejsaren Trajanus Augustus kolonn föreställande valda episoder ur kejsar fälttåg, cirka 100 planscher Liggande folio Saknar tryckår, troligen från sent 1600-tal Utgiven första gången 1672 Graverad och ritad av: Pietro Santi Bartoli (1635-1700) Utgivare: Domenico de’ Rossi (1659-1730) Omtryckt: 1680, 1704, 1751 & 1825 Proveniens: Tidigare köpt på Longmans & Co av Charles Hurts av Wirksworth, Derbyshire Juli 1834 (personlig anteckning med datum på första sidan) Tidigare auktionerad i Tyskland och då daterad till 1680 Mått: 46 x 28,5 cm

Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, slitage på bokband, fläckar och mindre fuktskador, några trasiga sidor/revor, inga övriga anmärkningar

Pietro Santi Bartoli "Colonna Traiana" Giovanni Giacomo de Rossi Rome 17th/18th century Book with illustrations of the column of the emperor Trajan Augustus depicting selected episodes from the emperor's campaigns, about 100 plates Landscape folio Missing printing year, probably from the late 17th century First published in 1672 Engraved and drawn by: Pietro Santi Bartoli (1635-1700) Publisher: Domenico de' Rossi (1659-1730) Reprinted: 1680, 1704, 1751 & 1825 Provenance: Previously purchased at Longmans & Co by Charles Hurts of Wirksworth, Derbyshire July 1834 (personal note with date on first page) Previously auctioned in Germany and then dated to 1680 Dimensions: 46 x 28.5 cm Condition report: Age-based wear, wear on book binding, stains and minor moisture damage, some torn pages/tears, no other remarks

  • Condition:Begagnat

Estimate5,000 - 6,000 SEK
Buyers Premium (inc. VAT)25%
Hammer Fee (inc. VAT)80 SEK