445 Siri Omma samisk komse med dockor 1970-tal
Komse tillverkad av garvat renskinn och textilband Innehåller två dockor med kläder sydda av Siri Omma, Jokkmokk Längd komse: 90 cm Höjd dockor: 26-35 cm
Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, ställvis slitage i läder och på textil, inga övriga anmärkningar
Siri Omma Sami "komse" with dolls 1970s Komse made of tanned reindeer skin and textile tape Includes two dolls with clothes sewn by Siri Omma, Jokkmokk Length of collar: 90 cm Height dolls: 26-35 cm Condition report: Marks & age-based wear, occasional wear in leather and on textile, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |