406 Kerstin Hörlin-Holmqvist "Skrindan" Fåtöljer 1900-tal (2 st)
Fåtöljer modell "Skrindan" formgiven av Kerstin Hörlin-Holmquist för OPE-möbler
Stomme i trä med lösatagbara och stoppade dynor
samt klädda armlän
Höjd: 80 cm
Sitthöjd: 41 cm
Bredd: 73 cm
Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Kerstin Hörlin-Holmqvist "Skrindan" Armchair 20th century (2 pcs)
Armchairs model "Skrindan" designed by Kerstin Hörlin-Holmquist for OPE furniture
Wooden frame with removable and padded cushions
as well as clothed armbands
Height: 80 cm
Seat height: 41 cm
Width: 73 cm
Condition report: Minor wear and tear, no other remarks
Estimate | 5,000 - 6,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |