59 Brevpressar Göran Wärff & FM konstglas 24k 1900-tal (3 st)
Tre stycken brevpressar / pappersvikter i klarglas med inneslutande luftbubblor och 24k guld
*Svampformad brevpress från Kosta Sweden formgiven av Göran Wärff
*Två stycken äggformade brevpressar från FM Konstglas Ronneby
Höjd: 12-8 cm
Bredd: 9-6 cm
Konditionsrapport: Mikronagg på den facetterade vikten, mindre ytliga repor på samtliga. inga övriga anmärkningar
Letter presses Göran Wärff & FM art glass 24k 20th century (3 pcs)
Three letter presses / paperweights in clear glass with enclosing air bubbles and 24k gold
*Sponge-shaped letter press from Kosta Sweden designed by Göran Wärff
*Two egg-shaped letter presses from FM Konstglas Ronneby
Height: 12-8 cm
Width: 9-6 cm
Condition report: Micro chip on the faceted weight, minor superficial scratches on all. no other remarks
Estimate | 800 - 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |