261 Orientmatt "Ghom" 109X74 Iran 1900-tal
Handknuten Persisk matta Ghom / Qum
Medaljongmönster med motiv av växtlighet i polykroma färger
Helsilkesmatta
Mått: 109X74 cm
Konditionsrapport: Bruksslitage och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Hand Knotted Persian Rug Ghom / Qum
Medallion pattern with motifs of vegetation in polychrome colors
Full silk carpet
Dimensions: 109X74 cm
Condition report: Use and age-based wear, no other remarks
Estimate | 2,500 - 3,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |