328 Ljuskrona i metall 1900-talets första hälft
Elektrifierad ljuskrona med fyra stycken ljuspunkter
Stomme i metall med bladdekor samt stiliserade blommor i bemålad plåt
Fungerar vid test
Höjd: 118 cm
Diameter: ca. 30 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, material- och färgbortfall, inga övriga anmärkningar
Chandelier in metal from first half of the 20th century
Electrified chandelier with four light points
Metal frame with leaf decoration and stylized flowers in painted sheet metal
Works when tested
Height: 118 cm
Diameter: approx. 30 cm
Condition report: Age-based wear, marks and scratches, loss of material and color, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |