553 Reseur / Vagnsklocka Junghans Tyskland 1900-talets första hälft
Väckarklocka / reseur i mässing och glas med trippel urtavla, synligt utlopp och svänghandtag
Märkt: Junghans
Nyckel medföljer
Höjd: 15 cm
Bredd: 13 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, ej funktionstestad, inga övriga anmärkningar
Reseur / Carriage clock Junghans Germany, first half of the 20th century
Alarm clock / travel in brass and glass with triple dial, visible outlet and swing handle
Marked: Junghans
Key included
Height: 15 cm
Width: 13 cm
Condition report: Age-based wear, marks and scratches, not functionally tested, no other remarks
Estimate | 800 - 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |