509 Magnus Fankki Sked Sameslöjd 1900-tal
Kaitum.
Tillverkad graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: MF
Längd: 14,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Magnus Fankki Spoon Sami craft from the 20th century
Kaitum.
Made of engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: MF
Length: 14.5 cm
Condition report: No remarks
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |