523 Tore Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Tore Sunna född 1942, Årosjokk.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: TS
Längd kniv: 18,5 cm
Längd inklusive slida: 20,5 cm
Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Thore Sunna Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Tore Sunna born 1942, Årosjokk.
Made of leather & engraved reindeer horn in stylized decor.
Monogram signed: TS
Knife length: 18,5 cm
Length including sheath: 20,5 cm
Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks.
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |