466 Mari Simmulson Figurin "Balinesiska" Keramik 1900-tal
Mari Simmulson 1911-2000
Upsala-Ekeby
Tillverkad av delvis glaserat och chammotterat stengods. Balinesiska / Sittande Balinesiska.
Signerad: Mari Simmulson UE
Otydlig numrering
Höjd: 52 cm
Konditionsrapport: Lagning av hals, mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Mari Simmulson Figurine "The Balinesi" Ceramic from the 20th century
Mari Simmulson 1911-2000
Upsala-Ekeby
Made of glazed and chamotted stoneware. The Balinese woman / The seated Balinese woman
Signed: Mari Simmulson UE
Unclearly numbered
Height: 52 cm
Condition report: Neck repaired minor age-based wear, no other remarks
Estimate | 5,000 - 6,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |