237 Börge Mogensen Stolar Biri Möbler Norge 1900-tal (6 st)
Børge Mogensen: 1914-1972
Sex stycken stolar tillverkade i massiv furu med tredelad rygg, sits av flätat hamparep och svarvade framben
Formgivna för Biri Möbler, Bruksbo Norge
Höjd: 84 cm
Sitthöjd: 45 cm
Bredd: 47 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, märken, ytliga torrsprickor och mindre stötskador i stommarna, sitsar i bra skick, inga övriga anmärkningar
Börge Mogensen Chairs Biri Furniture Norway 20th century (6 pcs)
Børge Mogensen: 1914-1972
Six chairs made of solid pine with a three-part back, seat of braided hemp rope and turned front legs
Designed for Biri Möbler, Bruksbo Norway
Height: 84 cm
Seat height: 45 cm
Width: 47 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, marks, superficial dry cracks and minor impact damage to the frames, seats in good condition, no other remarks
Estimate | 6,000 - 8,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |