290 Folkdräkt "Västerbottensdräkt" 1900-tal
Västerbottensdräkt, 1900-tal
Damstorlek: 38-40
Möjligtvis att väst är mer storlek 36 (väst upplevs mindre i storlek).
Bestående av:
- 1 st. svart kjol (ull)
- 1 st. blå väst
- 1 st. hätta
- 1 st. sjal
- 1 st. förkläde (ull)
- 1 st. linneblus
- 1 st. Tennbrosch
Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Traditional costume "Västerbotten dress" 20th century
Västerbotten costume 20th century
Women's size: 38-40
Possibly the vest is more size 36 (the vest feels smaller in size).
Consisting of:
- 1 pc. black skirt (wool)
- 1 pc. blue vest
- 1 pc. bonnet
- 1 pc. shawl
- 1 pc. apron (wool)
- 1 pc. linen blouse
- 1 pc. Pewter brooch
Condition report: Less insignificant use wear, no other remarks
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |