551 Edmund Larsson Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Nikkaloukta.
Tillverkad av läder och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: ELS
Längd inklusive slida: 24,5 cm
Längd kniv: 21,5 cm
Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Edmund Larsson Sunna Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Nikkaloukta.
Made of leather and engraved reindeer antler in stylized decor
Monogram signed: ELS
Length including sheath: 24.5 cm
Knife length: 21.5 cm
Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks.
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |