462 Lars Hellsten Vas "Meteor" Ariel Orrefors 1900-tal
Formgivare född: 1933
Klotformad ariel-vas med underfång i grönt och lila
Signerad: Orrefors 467022 Lars Hellsten
Etikettmärkt: Orrefors Sweden
Höjd: 16 cm
Diametermått: 15 cm
Konditionsrapport: Mindre repor och märken, mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Lars Hellsten Vase "Meteor" Ariel Orrefors 20th century
Designer born: 1933
Globe-shaped ariel vase with under-catch in green and purple
Signed: Orrefors 467022 Lars Hellsten
Labeled: Orrefors Sweden
Height: 16 cm
Diameter measurement: 15 cm
Condition report: Minor scratches and marks, minor age-based wear, no other remarks
Estimate | 1,000 - 1,200 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |