257 Yngve Ekström 1913-1988 Karmstol "Arka" 1950/60-tal
Karmstol / loungestol tillverkad i betsad ek med böjd rygg och valvbågeformad sits
Formgiven 1955 för Stolab
Höjd: 66 cm
Sitthöjd: 36 cm
Bredd: 72
Djup: 49 cm
Kondtionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Yngve Ekström 1913-1988 Armchair "Arka" 1950s/60s
Armchair / lounge chair made of stained oak with curved back and arched seat
Designed in 1955 for Stolab
Height: 66 cm
Seat height: 36 cm
Width: 72
Depth: 49 cm
Estimate | 4,000 - 5,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |