573 Erik Tuolja Nålhus Sameslöjd 1900-tal
Erik Tuolja 1915-1978, Porjus.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Total längd: 24,5 cm
Längd nålhus: 11 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Erik Tuolja Needle house Sami craft from the 20th century
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Total length: 24.5 cm
Needle house length: 11 cm
Condition Report: Minor Marks & Age Based Wear, No Other Remarks.
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |