309 Damcykel "Alfa" Olof Engström Trollhättan 1936
Damcykel "Alfa" från Olof Engströms (Oscar Bergströms eftr) i Trollhättan
Hjulstorlek: 26"
Proveniens: Tidigare ägd av Anna-Maja Edstam, Sveriges första kvinnliga skolinspektör (Brickmärkt: A-M. Edstam Kajsa-Vargs väg 22 Enskede)
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, renoverad på 1980-talet (randning, lackning, byte av ekrar), inga övriga anmärkningar
Ladies' bicycle "Alfa" Olof Engström Trollhättan 1936
Ladies' bicycle "Alfa" from Olof Engströms (Oscar Bergströms eftr) in Trollhättan
Wheel size: 26"
Provenance: Formerly owned by Anna-Maja Edstam, Sweden's first female school inspector (Tag marked: A-M. Edstam Kajsa-Vargs väg 22 Enskede)
Condition report: Use- and age-based wear, renovated in the 1980s (striping, painting, replacement of spokes), no other remarks
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |