224 Brudbälte Grekland "Zonari Me Tin Korona" 1800-tal
Tillverkad av metall, brons samt förgylld dekor samt besatt med emalj & glasstenar.
Mittre del med ornament samt dekor av tvåhövdad örn.
Även kallad "Zonari Me Tin Korona"
Troligtvis tillverkad omkring 1800-talets mitt, Grekland.
Längd: 83 cm
Konditionsrapport: Mindre bucklor, märken & åldersbaserat slitage, Saknar "Nål / låsning" till spännet, Inga övriga anmärkningar.
Bridal / Wedding belt Greece "Zonari Me Tin Korona" from the 19th century
Made of metal, bronze and gilded decor and studded with enamel & glass stones.
Middle part with ornaments and decoration of a double-headed eagle.
Also called "Zonari Me Tin Korona"
Probably made around the middle of the 19th century, Greece.
Length: 83 cm
Condition Report: Minor dents, marks & age-based wear, Missing "Pin / Lock" to buckle, No other notes.
Estimate | 5,000 - 6,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |