11 Johan Tirén 1853-1911 Akvarell på papper
Skidåkande samer i fjälllandskap.
Akvarell & täckvitt på papper.
Signerad: Johan Tirén
Daterad: 1895
Mått bildyta: 77 x 55 cm
Konditionsrapport: Slitage på ram, Inga övriga anmärkningar.
Johan Tiren 1853-1911 Watercolor on paper
Skiing Sami in a mountain landscape.
Watercolor & off-white on paper.
Signed: Johan Tirén
Dated: 1895
Image area dimensions: 77 x 55 cm
Condition report: Wear on frame, No other remarks.
Estimate | 35,000 - 40,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |