584 John Paul Persson Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Hosjöbotten.
Tillverkad i läder och renhorn med graverad dekor.
Monogramsignerad: JP
Längd inklusive slida: 24 cm
Längd kniv: 18 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
John Paul Persson Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Hosjöbotten.
Made of leather and reindeer antler with engraved decoration.
Monogram signed: JP
Length including sheath: 24 cm
Knife length: 18 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Estimate | 2,500 - 3,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |