399 Polyphon Musikspelare Tyskland omkring 1900
Troligen tillverkad av: Polyphon-Musikwerke AG i Leipzig
Polyphon / caféautomat i nyrenässans-stil med fodral i bl. a. valnöt
Vitrindörr med valv, skuren, genombruten dekor och front med
svarvade pelare med kannelyr
Myntinkast för femöringar och vevarm på sidan
15 st. Skivor i plåt medöfljer
Höjd: 107 cm
Bredd: 72 cm
Djup: 38 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitge, repor, märken och stötskador på fodral/faner, invändig mekanik i gott skick och fungerar vid test, inga övriga anmärkningar
Polyphon Music Player Germany circa 1900
Probably made by: Polyphon-Musikwerke AG in Leipzig
Polyphon / cafe vending machine in neo-renaissance style with case in a. walnut
Display door with arch, cut, openwork decor and front with
turned columns with cannelir
Coin insert for fivers and crank arm on the side
15 pcs of sheet metal plates included
Height: 107 cm
Width: 72 cm
Depth: 38 cm
Condition report: Use- and age-based wear, scratches, marks and impact damage to case/veneer, internal mechanics in good condition and working when tested, no other remarks
Estimate | 20,000 - 25,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |