599 Johan Fankki Halvhornskniv 1900-tal
Johan Fankki 1920-1996, Kaitum
Tillverkad av läder och genombrutet samt graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: JF
Knivblad av Johan Fankki
Total längd: 21 cm
Knivens längd: 19 cm
Konditionsrapport: Något torrt läder, mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Johan Fankki Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Made of leather & engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed: JF
Knife blade by Johan Fankki
Total length: 21 cm
Length of the knife: 19 cm
Condition report: Some dry leather, minor age-based wear, no other remarks
Estimate | 3,000 - 4,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |