373 Kandelabrar Gusum Nr 21 1900-talets början
Ett par kandelabrar, modell 21 i senempirestil
Tillverkade i mässing med plats för tre stycken ljus
Plisserad pelare, kvadratisk sockel på fyra kulfötter
Höjd: 36 cm
Diameter: 26 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, märken och repor, inga övriga anmärkningar
Candelabra Gusum No. 21 early 20th century
A pair of candelabras, model 21 in late empire style
Made of brass with room for three candles
Pleated column, square plinth on four ball feet
Height: 36 cm
Diameter: 26 cm
Condition report: Minor age-based wear, marks and scratches, no other remarks
Estimate | 2,000 - 3,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |