616 Erik Fankki Halvhornskniv Sameslöjd 1994
Kaitum.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: EF
Signerad på knivblad: EF
Daterad: 1994
Längd inklusive slida: 30 cm
Längd kniv: 26 cm
Konditionsrapport: Mindre ytliga repor, inga övriga anmärkningar
Erik Fankki Half-horn knife Sami craft 1994
Kaitum.
Made of leather, birch & engraved reindeer horn in stylized decor.
Monogram signed: EF
Signed on blade: EF
Dated: 1994
Length including sheath: 30 cm
Knife length: 26 cm
Condition report: Minor superficial scratches, no other remarks
Estimate | 8,000 - 10,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |