231 Allmogevävnad 164X100 1900-tal
Vepa / rana tillverkad av hästtagel med kyperttekniken rosengång
Mönsterbårder i polykroma färger och upprepade fält svart
Mått: 164 x 100 cm
Konditonsrapport: Åldersbaserat slitage, något ojämn/vågig i kanterna, inga övriga anmärkningar
Common fabric 164X100 20th century
Vepa / rana made of horsetail with the twill technique rose pattern
Pattern borders in polychrome colors and repeated fields black
Dimensions: 164 x 100 cm
Condition report: Age-based wear, slightly uneven/wavy at the edges, no other remarks
Estimate | 800 - 1,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |