602 Silverskål Jugend Stockholm 1907
Silverskål med punsad dekor av irisblommor
Stämplad GAB & ESK
Graverad: Guldsmed O.Forlsunds vandringspris BFK
Höjd: 9,5 cm
Diameter: 21,5 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, repor och naturlig patina, inga övriga anmärkningar
Silver bowl Jugend Stockholm 1907
Silver bowl with punched decoration of iris flowers
Stamped GAB & ESK
Engraved: Guldsmed O. Forlsund's travel award BFK
Height: 9.5 cm
Diameter: 21.5 cm
Condition report: Age-based wear, scratches and natural patina, no other remarks
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |