52 Henri Matisse Musée National d´Art Moderne 1956
Henri Matisse: 1869-1954
Utställningsaffisch tryckt i färglitografi av Mourlot
Mått på bildyta: 70 x 50 cm
Mått inkl ram: 85 x 65 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, veck i blad upptill, mindre slitage på ram, inga övriga anmärkningar
Henri Matisse Musée National d'Art Moderne 1956
Henri Matisse: 1869-1954
Exhibition poster printed in color lithography by Mourlot
Dimensions of picture area: 70 x 50 cm
Dimensions including frame: 85 x 65 cm
Condition report: Age-based wear, folds in leaf at top, minor wear on frame, no other remarks
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |